Porady Budowlane

Atuty współczesnych rusztowań

1

Obecnie produkowane rusztowania praktycznie nie przypominają tych wykorzystywanych w Polsce 10 lat temu, czyli wówczas, gdy typowe rusztowania cechowały się konstrukcją rurowo-złączkową bądź warszawską. Branża budowlana, a konkretniej dział rusztowań, zaczął zmieniać się w Polsce dopiero w latach 90. Pojawiły się innowacyjne systemowe rozwiązania konstrukcyjne.

66

Projektowanie, stawianie oraz eksploatacja rusztowań stały się niezwykle relewantnymi etapami całego procesu budowlanego, przede wszystkim dlatego, iż rusztowanie wciąż stanowi miejsce pracy szczególnie narażone na niebezpieczeństwo w postaci uszczerbku, całkowitej utraty zdrowia, a ostatecznie – śmierci. Stare rusztowania powoli wypierane są z rynku ze względu na wątpliwą gwarancję bezpieczeństwa. Technika wykonywania nowoczesnych, współczesnych rusztowań, a także ich montaż, w kwestii technicznej oraz w dziedzinie bhp biją na głowę te, które do tej pory wykorzystywano.

Nowo stawiane obiekty cechujące się złożoną linią architektoniczną i niebanalną wysokością, jak również szerokie zastosowania rusztowań w przemyśle wymagają od realizatorów budowy podjęcia współpracy ze specjalistycznymi przedsiębiorstwami zajmującymi się szeroko pojętymi rusztowaniami. Wymagania i zalecenia związane z funkcjonalnością czy bezpieczeństwem rusztowań określone są nie tylko przez bezpośredniego producenta oraz użytkownika, jednak także przez instytucje certyfikujące i normalizacyjne, inspekcje nadzorujące, instytuty badawcze wydające atesty itd.

Na dzień dzisiejszy polscy producenci są w stanie produkować rusztowania odznaczające się certyfikatami bezpieczeństwa na montaż do wysokości 60 m, a przedsiębiorstwa zajmujące się montażem stawiają nawet ponad 100-metrowe konstrukcje z rusztowań. Jakby tego było mało, produkowane są również całościowe układy rusztowań oraz ich poszczególne części przeznaczone na eksport.

Artykuł został opracowany we współpracy z firmą PIONART – producentem rusztowań i szalunków z Zabrza.

Related Posts

1 Comment

  1. Wojciecha 8 listopada 2016 at 02:21 -  Odpowiedz

    W sobotę też o tym słyszałam, to może być ciekawe.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

    certyfikat kwalifikowany

    formularz do generowania certyfikatu kwalifikowanego na jeli wczeniej przesae kir zamwienie odnowienie to moesz

  1. e-podpis.online

Archwium