Oszczędzanie

Idealne oświetlenie biurowe

1

To, jakie oświetlenie powinno znajdować się w miejscu pracy określają specjalne przepisy i normy. Traktuje o tym rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Jeśli zatem planujesz kupno lamp do biura musisz wziąć pod uwagę parę czynników.

Rodzaj oświetlenia oraz jego naświetlenie zależy oczywiście od charakteru stanowiska pracy i wykonywanych przy nim czynności. Wpływ na wybór oświetlenia mają też warunki budynku (ilość okien, wielkość pomieszczenia itp.) oraz to, czy w pomieszczeniu znajdują się monitory emitujące własne światło.

W typowym biurze, gdzie mamy jedno lub parę stanowisk komputerowych, musimy zwrócić uwagę na to, by w monitorze nie powstawały odblaski. Dlatego oprócz nieinwazyjnego światła górnego, każde stanowisko musimy zaopatrzyć w dodatkową lampkę biurkową, z regulowanym kątem padania światła. Same stanowiska muszą być tak umieszczone względem siebie, by ich indywidualne światło nie ingerowało w przestrzeń innego stanowiska. Warto tu zainwestować w żarówki energooszczędne, nie tylko ze względów środowiskowych, ale również dlatego, że nie będą one dodatkowo nagrzewały oświetlanego obiektu.

oswietlenie-biura

Gdy istotna jest rozróżnialność kolorów w miejscu pracy, bardzo ważna jest nie tylko temperatura barwy emitowanego światła, ale także kolor ścian, mebli, jak i cały wygląd danego pomieszczenia. Istnieje wskaźnik oddawania barw Ra, który określa stopień ich odwzorowania. Im wyższy Ra, tym barwy oświetlanych przedmiotów będą bardziej naturalne. Dla biur poligraficznych, reklamowych, galerii najlepsze będą żarówki z Ra powyżej 90. Nie ma jednak uniwersalnych wytycznych, co do aranżacji tego typu wnętrz, każdy musi zatem metodą prób i błędów aranżować biuro tak, by w jego subiektywnym odczuciu barwy były jak najbardziej naturalne i wierne rzeczywistości.

Światło korzystne dla pracownika

Pamiętajmy, że dobrze dobrane oświetlenie wpływa w znaczący sposób na efektywność pracy. Jest też ochroną przed mogącymi pojawić się zachorowaniami lub urazami. Przy stanowiskach komputerowych światło musi mieć natężenie co najmniej 500 luksów. Nie należy również zapominać, że przy pracy z monitorem należy robić sobie przerwy, by wzrok mógł odpocząć i się zregenerować.

Sprawdź oświetlenie biurowe w sklepie lampylampy.pl

Related Posts

1 Comment

  1. Przemysł 12 listopada 2016 at 11:04 -  Odpowiedz

    Całkiem dobry tekst

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archwium