Artykuły

Instalacje wodne

0

Woda, jako spontaniczny i naturalnie towarzyszący nam żywioł, bywa nieprzewidywalna. Każdego dnia dostarczana do domowych gospodarstw, stanowi podstawę naszego życia. Nie bez powodu nie można więc jej lekceważyć – a co za tym idzie, dbać o jej prawidłowy i bezkonfliktowy przepływ.

Zdarza się jednak nieszczelność instalacji wodnych. Powodują go m.in. erozja materiałów budowlanych jak również wszelkie szkodliwe formy (pleśń, grzyb), bezpośrednio zagrażające życiu człowieka. Istnieją zatem różne sposoby lokalizacji omawianych nieszczelności, które służą do jej wykrycia i koniecznej naprawy.

W pierwszej kolejności przy próbie wykrywaniu nieszczelności, należy posłużyć się metodą próby ciśnieniowej w stosunku do każdej instalacji (grzewczej, oraz ciepłej i zimnej wody). Nieszczelność powoduje analogiczne zwiększenie się ciśnienia, co skutecznie – poprzez potęgowane dźwięki – wykrywa stosowany w tym przypadku geofon.

Kolejnym ważnym aspektem jest zastosowanie kamery termowizyjnej. Spełnia ona istotną rolę w poszukiwaniach wycieku, poprzez wykrycie charakterystycznie zabarwionej plamy, która w przypadku zawilgocenia jest jeszcze niewidoczna dla ludzkiego oka. Metoda ta pozwala – z wysokim wskaźnikiem prawdopodobieństwa – ukazać obszar, gdzie znajduje się obszar przedostawania się wody.

259

Najskuteczniejszą metodą dla wykrycia nieszczelności instalacji wodnej, jest zastosowanie gazu znacznikowego (dobranego w proporcjach 95 % azotu i 5 % wodoru). W tym przypadku – do instalacji – wtłaczamy mieszankę gazów, obserwując jego reakcję w stosunku do instalacji. W miejscu ubytku, wodór zacznie wydostawać się na zewnątrz, którego wysokie stężenie zlokalizuje użyty przy tej metodzie detektor gazu.

Dość istotną rolę pełni również metoda elektro-akustyczna. Polega ona na zlokalizowaniu – przy pomocy statofonu wyposażonego w filtry – drgań, tworzących fale akustyczne. W miejscu wycieku wody drgania te automatycznie staną się silniejsze, a co za tym idzie – dźwięk fali akustycznej osiągnie jej wyższą i lepiej słyszalną częstotliwość

Warto pamiętać o fakcie, iż istnieje wiele czynników utrudniających zlokalizowanie miejsca wycieku. Może to być zwykły brak dostępu do obszaru gdzie przebiegają rury czy duży wskaźnik hałasu występujący w instalacjach wodnych. Sam proces naprawczy wiąże się też z dużymi kosztami ze strony pokrywającego, jak i świadomości narażenia mieszkania na związane z tym deformacje i uszkodzenia.

 


 

 

 

Related Posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

    urządzenia cukiernicze

    Firma Jackowski pomaga w rozwoju biznesu cukierniczego, mamy w ofercie urządzenia cukiernicze najwyższej jakości, doradzamy i zapewniamy serwis całodobowy.

  1. m-jackowski.pl

Archwium