Rady

Jaki typ klimatyzatora wybrać?

1

W związku z ocieplaniem się naszego klimatu, a co za tym idzie znacznie wyższymi temperaturami, klimatyzatory są coraz bardziej powszechniej kupowanymi i montowanymi urządzeniami. Wzrost zapotrzebowania na te sprzęty sprawia, że rośnie także ich wybór.

vent_23Czym są klimatyzatory?

Klimatyzatory to urządzenia tworzące w pomieszczeniu swego rodzaju mikroklimat. Potrafią ochładzać, ale również i ogrzewać powietrze, wszystko według potrzeb. Dodatkowo, posiadają wiele różnych funkcji (oczyszczenia powietrza z bakterii, wilgoci oraz kurzu) i dodatków (np. jonizatory powietrza).

Rodzaje klimatyzatorów

Typów klimatyzatorów jest wiele, w zależności od budowy, a także i sposobu ich działania. Najczęściej spotykane są jednak:

 • Klimatyzatory typu split. Składają się z dwóch części – wewnętrznej (parownika oraz wentylatora nadmuchowego) i zewnętrznej (skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego). Główną częścią tych klimatyzatorów jest parownik, który stanowi rodzaj wymiennika ciepła. Część znajdująca się z zewnątrz przygotowuje czynnik chłodzący do odpowiedniego trybu pracy części wewnętrznej. Wszystko jest ze sobą szczelnie połączone za pomocą rurek, które tworzą zamknięty układ.

 • Klimatyzatory typu kompakt. Mniejsze i o wiele prostsze w montażu. W jednej obudowie znajdują się obydwie części. Dzięki temu wszystkie funkcje może pełnić jedno urządzenie, działając w trybie przemiennym.

 • Klimatyzatory typu multi-split. Działają na podobnej zasadzie, co klimatyzatory split. Jedyną różnicą jest możliwość podłączenia do 1 części wewnętrznej większej liczby jednostek zewnętrznych.

Jaki klimatyzator wybrać?

Jeżeli ktoś zastanawia się nad wyborem odpowiedniego dla siebie klimatyzatora musi zwrócić uwagę na dwie kwestie:

 • Strona organizacyjna. Dotyczy naszych wymagań, preferencji, potrzeb oraz możliwości (np. miejsca, które możemy przeznaczyć na klimatyzator w wybranym pomieszczeniu).

 • Strona techniczna. Dotyczy parametrów urządzenia oraz instalacji grzewczej, z którą ono współpracuje.

Należy zwrócić także, uwagę na materiały, z jakich urządzenie zostało wykonane – im lepsza jest ich jakość, tym dłużej urządzenie będzie działać. Ważny jest także poziom hałasu, jaki klimatyzacja emituje, wiadomo, im ciszej działa, tym lepiej.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://www.wentylatorysklep.pl.

Related Posts

1 Comment

 1. Sulirad 14 listopada 2016 at 14:28 -  Odpowiedz

  Powinno się się z tym poznać.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Klimatyzator przenośny

  Klimatyzator przenośny od atat.pl to najwyższa jakość wykonania, którą zapewniają renomowani producenci oraz bardzo dobra wydajność w przystępnej cenie.

 1. elektryka-atat.pl

Archwium