Oszczędzanie

Kolektory słoneczne

0

Decyzja dotycząca umiejscowienia kolektorów słonecznych wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się czasami wydawać. Tradycyjnym miejscem ich montażu jest dach. Jednak nie w każdej sytuacji jest to rozwiązanie efektywne.

6

Lata doświadczenia związanego z wykorzystywaniem tej technologi pozwoliły na opracowanie zbioru kilku prostych zasad, którymi powinniśmy się kierować, podejmując decyzję dotyczącą lokalizacji paneli słonecznych. Pierwsza z nich jest chyba oczywista dla każdego, kto ma jakiekolwiek pojęcie o funkcjonowaniu takich urządzeń. Kolektory nie mogą być zasłaniane przez drzewa lub budynki. Druga mówi, że jeśli tylko istnieje taka możliwość, powinniśmy usytuować kolektory tak, aby były skierowane w stronę południową. Trzecia wskazuje, że najkorzystniejsze kąty nachylenia różnią się w zależności od pory roku. Latem wynoszą one 30 stopni, zimą 60. Aby mieć możliwość dostosowania kolektorów do zmiennych warunków, powiśmy wybrać miejsce, w który możliwa będzie regulacja tych wskaźników.

A dlaczego najczęściej wybieramy dach oraz w jakich sytuacjach warto wybrać inne rozwiązania ?

Jedną z największych zalet umieszczenie kolektorów na dachu jest łatwość montażu oraz zmiany ich nachylenie w trakcie roku. Do montażu możemy wykorzystać nie tylko dedykowane do tego celu rozwiązania, ale również dachówkę, która pozwoli uzyskać doskonałą estetykę.

Za wady należy uznać trudność dostępu do paneli, co w niektórych przypadkach spowoduje nie tylko problemy z regulacją, ale i czyszczeniem. W przypadkach skrajnych będziemy zmuszeni pokryć koszty usług specjalistów od prac na wysokości.

Related Posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archwium