Pozostałe

Rynek węgla kamiennego na świecie

0

Węgiel kamienny jest wydobywany w ponad 50 krajach na całym świecie, a wykorzystywany w 70 krajach. Czyni go to najpowszechniejszym surowcem energetycznym.

Co więcej, do stosowania węgla kamiennego jako opału przemawia jeszcze kilka innych rzeczy: po pierwsze, jest łatwo osiągalny ze względu na wiele rejonów wydobywania. Po drugie, węgiel może zostać doprowadzony bardzo łatwo, prędko i w pełni bezpiecznie do odbiorcy. I w końcu, na światowym rynku węgla funkcjonuje naprawdę sporo dostawców, co sprawia, że jest to rynek prężnie rozwijający się – nie trzeba więc żywić obaw o brak surowca w przyszłości.

Biorąc pod uwagę transport węgla kamiennego, do tego celu zazwyczaj wykorzystuje się statki. Wyszczególnić da się jednostki:

  • handy; 40 – 45 000 DWT,
  • panamax; 60 – 80 000 DWT,
  • cape; ponad 80 000 DWT.

 

Statki wykorzystywane są jednak wyłącznie w transporcie międzynarodowym. W przypadku niewielkich odległości (krajowych), węgiel transportowany jest ciężarówkami lub przenośnikami taśmowymi. Inną alternatywą są pociągi albo barki.

Węgiel stanowi znaczną część obrotu na całym świecie. Ponad 90% światowego handlu tym surowcem odbywa się drogą morską.  Międzynarodowe obroty na rynku węglowym w 2009 roku  wynosiły ponad  900 milionów ton, a 5 lat temu aż więcej niż milion ton! Mimo że jest to bardzo dużo, to jedynie około 15 % tego węgla zostanie kiedykolwiek na świecie użyte. Dlaczego? Większość węgla jest bowiem wykorzystywana w krajach, w których został wydobyty, a na sporą część ceny węgla kamiennego składają się opłaty za transport.

26

W międzynarodowym handlu węglem energetycznym wyróżnia się dwa duże rynki regionalne:

1. Region Atlantyku – Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania,

2. Region Pacyfiku – Japonia, Korea Południowa oraz Tajwan. Rynek Pacyfiku obejmuje obecnie około 57% światowego handlu węglem, przewożonym drogą morską.

Największym eksporterem węgla w świecie jest Australia. 5 lat temu kraj ten wyeksportował ponad 300 milionów ton węgla kamiennego, podczas gdy jego ogólna produkcja  wyniosła 335 milionów ton. Oprócz Australii, w rankingu międzynarodowych dostawców węgla znajduje się także Indonezja, Rosja, Kolumbia, RPA, USA, Kanada.

Artykuł powstał we współpracy ze składem opału z Gliwic – P.H.U.T. SPEED-BUD.

Related Posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archwium